Informacje dotyczące koronawirusa

 

 

!!! Najważniejsze informacje dotyczące Koronawirusa - .zip (pliki w spakowanym folderze) !!!

 

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Sanniki

Wielu z naszych współmieszkańców powraca z pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i w świetle obowiązujących przepisów podlegają obowiązkowej kwarantannie domowej.

Pamiętajmy o kwarantannie a nie izolacji – kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą chorą, natomiast izolacja to odosobnienie osoby chorej.

Nie oznacza to, że na osobie objętej kwarantanną nie spoczywają pewne obowiązki.

Jak taka kwarantanna powinna się odbywać?

Domowa kwarantanna jest elementem środków zapobiegawczych, jakie stosuje się w przypadku wykrycia zakażenia rozprzestrzeniającym się patogenem – obecnie pandemia koronawirusa. Pojęcie kwarantanny domowej definiuje „Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” z 5 grudnia 2008 roku.

Na czym ma polegać?

Jeszcze raz podkreślam, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą chorą.

Jak powinno się zorganizować kwarantannę?

Podczas kwarantanny nie powinnyśmy przyjmować gości. Jeżeli w jednym domu mieszka kilka osób dobrze by było, żeby osoba poddana kwarantannie została w odosobnieniu – w innym pokoju, jeżeli jest możliwość, korzystała z innej łazienki.

Najlepiej stosować się do zaleceń, które znajdują się na stronie internetowej Miasta i Gminy Sanniki, jak również zostały dostarczone do Państwa domów w formie papierowej. 14 dni – to nie wieczność. Należy monitorować swój stan zdrowia i o wszystkich niepokojących objawach informować telefonicznie lekarza rodzinnego lub stację sanitarno – epidemiologiczną.

Jeśli jesteśmy samotni i objęci kwarantanną domową, wskazane jest poprosić kogoś, o zrobienie zakupów, ale przekazywanie ich w ten sposób, żeby uniknąć kontaktu bezpośredniego. SIEDZIMY BEZWZGLĘDNIE W DOMU.

Ile czasu trwa domowa kwarantanna?

W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni.

Kto powinien zostać poddany domowej kwarantannie?

Poddanie się kwarantannie domowej jest obowiązkowe w konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno – epidemiologiczną proszone są osoby, które:

w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID – 19  - o aktualnej sytuacji informuje Głównie Inspektor Sanitarny www.gis.gov.pl,

miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID – 19,

są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID – 19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.

Kto podejmuje decyzję o zastosowaniu kwarantanny?

Decyzję o zastosowaniu kwarantanny, jej czasie trwania (na jak długo) i rozmiarze (kogo dotyczy) podejmuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny – tel. 660425654 (Gostynin).

 

Osoby objęte kwarantanną podlegają kontroli, za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Zachęcamy osoby objęte kwarantanną do korzystania z aplikacji telefonicznej Kwarantanna domowa.

 

 lek. med. Robert F. Niezgoda