Aktualności

Uwaga ! Komunikat weterynarii

 

Informacja o wyznaczeniu 2 ogniska grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje, iż w dniu 15 grudnia 2020 r. wyznaczył ognisko grypy ptaków w miejscowości Zaborów Stary 16, 09-500 Gostynin i rozporządzeniem własnym nr 2/2020 z dnia 17 grudnia 2020 roku (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2020 r., poz. 13069) wprowadził obszary zwalczania grypy ptaków.

Pełna treść rozporządzenia dostępna pod linkiem:

https://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2020/13069/akt.pdf

 

---------------------------------------------------------

 

Ognisko grypy ptaków w miejscowości Sieraków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje, że w dniu 8 grudnia 2020 r. wyznaczył ognisko grypy ptaków w miejscowości Sieraków 31, 09-500 Gostynin i rozporządzeniem własnym nr 1/2020 z dnia 11 grudnia 2020 roku (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2020 roku, poz. 12746) wprowadził obszary zwalczania grypy ptaków.

Pełna treść rozporządzenia dostępna pod linkiem:

https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=12746

 

------------------------------------------------------------

 

UWAGA!!!!

Szanowni Państwo w związku z rozprzestrzenianiem się wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku, informuje, że w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017 r. poz. 722)w§ 1ust. 1 pkt 2 b nakazano:

- zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

W związku z nakazem, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku zwraca się z prośbą o rozpropagowanie tej informacji wśród właścicieli drobiu przyzagrodowego poprzez przekazanie pisma sołtysom, w celu wywieszenia na tablicy ogłoszeń w sołectwachw celu zgłoszenia faktu utrzymywania drobiu lub innych ptaków.

Zgłoszenia według załączonego wzoru należy kierować na adres:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Płocku, ul. Piękna 6, 09-402 Płock lub fax 24 268-93-93, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ponadto w przypadku jeżeli właściciel nie ma możliwości ze względu na stan związanyz covid-19 czy innymisytuacjami życiowymi samodzielnego zgłoszenia ptaków do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku prosi się sołtysów poszczególnych sołectw o uzupełnienie zbiorczego zgłoszenia poprzez wypełnienie tabeli według załączonego wzoru.Kotwica

 

zalacznik1.doc

zalacznik2.docx

 

------------------------------------------------

 

Szanowni Państwo!

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu pierwszego ogniska grypy ptaków w 2020 r. na terenie województwa mazowieckiego.

2 grudnia 2020 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od indyków rzeźnych w gospodarstwie liczącym 117108 szt. ptaków, zlokalizowanym w gminie Suchożebry, powiat siedlecki. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AlV). W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przesyłam ostatnią analizę sytuacji związanej z grypa ptaków oraz materiały informacyjne dla mieszkańców, hodowców i właścicieli drobiu przydomowego.

 

zalacznik01.pdf

zalacznik02.pdf